Chřipka? Dopřejte si odpočinek, ne antibiotika!, radí lékárníci

Antibiotika jsou léky, které působí specificky proti bakteriím a jsou lékařem předepisovány pouze na bakteriální infekce. Jsou proto vázány na lékařský předpis a pacienti by je rozhodně neměli užívat bez lékařského dohledu (například pokud Vám zbydou z předcházející léčby doma).

Antibiotika jsou léky, které působí specificky proti bakteriím a jsou lékařem předepisovány pouze na bakteriální infekce. Jsou proto vázány na lékařský předpis a pacienti by je rozhodně neměli užívat bez lékařského dohledu (například pokud Vám zbydou z předcházející léčby doma).

Užíváním v nesprávných případech (např. virové onemocnění či chřipka) či nesprávným způsobem (nedoužívání celého balení, špatný časový režim) může vzniknout rezistence neboli odolnost bakterií na antibiotika a příští léčba pak nemusí být již účinná.

Informační kampaň je cílená nejen na dospělé pacienty, ale bude zaměřená i na rodiče s dětmi. Rodičům vysvětlíme, kdy jsou pro jejich dítě antibiotika vhodná, a kdy by naopak mohla uškodit. Vysvětlíme také, jaká opatření a úpravy jídelníčku jsou potřeba při užívání antibiotik. Zajímá vás, proč se antibiotika musí užívat v pravidelných intervalech?

Součástí kampaně je i průzkum mezi dospělými pacienty a rodiči dětí, kterým byla předepsána antibiotika. Zeptáme se mimo jiné na váš názor, zda mají být antibiotika vázána na lékařský předpis. Rádi bychom znali vaše zkušenosti s péčí o dítě, které trpí běžnou infekcí horních cest dýchacích, zda považujete pouze radu a doporučení režimových opatření za dostatečnou lékařskou péči, aj. Česká lékárnická komora bude velmi potěšena, když se zapojíte do toho průzkumu a vyplníte v lékárnách krátký dotazník. Vaše odpověď nám pomůže ke srovnání názorů českých pacientů s výsledky obdobného průzkumu v ostatních zemích Evropské Unie.

Přijďte se poradit do Vaší lékárny! Lékárníci a asistentky, které se zapojí do projektu, Vás rádi uvítají, poradí Vám a odpoví na Vaše otázky týkající se léčby antibiotiky.

Je důležité, aby se veřejnost zajímala o užívané léky, o své zdraví a zdraví svých blízkých. V lékárnách jsme Vám nápomocni a především jsme pro Vás zdrojem objektivních a pravdivých informací ve světě plném reklam, zkreslených a nepodložených tvrzení.

Projekt Evropský antibiotický týden v prostředí lékáren je doprovodnou akcí celoevropského projektu Evropský antibiotický den, který se koná již třetím rokem. Projekt České lékárnické komory (ČLnK) vznikl za podpory Státního zdravotního ústavu, Farmaceutické fakulty VFU v Brně, Mladých lékárníků a Světové zdravotnické organizace.

Více informací pro pacienty a zapojené lékárny najdete na webové stránce ČLnK www.lekarnici.cz.

Těšíme se na Vaši návštěvu!

PharmDr. Stanislav Havlíček, prezident ČLnK
Mgr. Antonín Svoboda, Mladí lékárníci
PharmDr. Mgr. Petr Koudelka za spol. LÉKÁRNÍCI 95 s r.o.

Zpět na přehled článků

Klientská karta

Nechte si v naší lékárně vystavit klientskou kartu a čerpejte finanční bonusy, které pro Vás máme připravené...

 

více jak 1 500 léků* bez doplatku

sleva z doplatku až 50% pro všechny zákazníky po předložení klientské karty